پرسش های متداول

 
 
1فرآیند پذیرش در دوره کشف شتابدهنده فردوسی به چه صورت است؟
درخواست های ارسال شده به شتابدهنده طی سه مرحله غربال می شوند: 1- بررسی درخواست توسط تیم ارزیابی 2- جلسه مصاحبه 3- جلسه دفاع قبولی در هر مرحله، مجوز مرحله بعد است و استارتاپی که بتواند این سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد، به دوره کشف شتابدهنده فردوسی ورود می یابد.
2چگونه برای شتابدهنده کسب و کار فردوسی درخواست پذیرش ارسال کنم؟
لازم است از طریق سایت شتابدهنده فردوسی فرم پذیرش را تکمیل کنید. استارتاپ شما ظرف چند روز ارزیابی و نتیجه آن به اطلاع تان خواهد رسید.
3آیا برای پیوستن به شتابدهنده، نیاز به شرکت ثبت شده می باشد؟
خیر، برای پیوستن به شتابدهنده کسب و کار فردوسی الزامی بر ثبت شرکت در مرحله اول نیست. رسیدن استارتاپ به ساختاری یکدست نیازمند زمان است، فرصتی که استارتاپ ها در دوره کشف و شتابدهی خواهند داشت تا به تکمیل ساختار و اعضای اصلی خود بپردازند. البته پس از اتمام دوره شتابدهی، شتابدهنده به شما در ثبت شرکت و امور حقوقی استارتاپ تان کمک خواهد کرد.
4آیا استارتاپ های بدون تیم در دوره کشف پذیرش می شوند؟
خیر. با توجه به بالا بودن ریسک سرمایه گذاری روی یک نفر، شتابدهنده فردوسی تمرکز خود را متوجه استارتاپ هایی کرده است که بصورت تیمی کار کنند. علاوه بر این، به باور ما ارزش یک استارتاپ نه در ایده، که در تیمی است که ایده را به ثمر می نشاند.
5آیا استارتاپ های مشابه پذیرش می شوند؟
در صورت انطباق کامل خدمات دو استارتاپ، استارتاپی که زودتر به دوره کشف ورود پیدا کند پذیرفته شده و استارتاپ دیگر از ورود به شتابدهنده باز می ماند.
6ایده ای عالی دارم. برای پیدا کردن هم تیمی چه پیشنهادی دارید؟
به شما پیشنهاد می کنیم که در دورهمی های استارتاپی، که در سراسر کشور برگزار می شوند، حضور فعال داشته باشید. حضور در چنین رویدادهایی، شما را با شبکه ای از افراد آشنا خواهد کرد که از توانمندی لازم برخوردار بوده و به علاوه با مقتضیات دنیای استارتاپ آشنایی لازم را دارند.
7 ایده ای دارم که تاکنون کسی روی آن کار نکرده است، ولی نسبت به عملیاتی شدن آن مطمئن نیستم. پیشنهاد شما چیست؟
به شما پیشنهاد می کنیم که کتاب «تست مامان» اثر راب فیتزپاتریک را مطالعه کنید. با استفاده از رهنمودهای این کتاب قادر خواهید بود تا به شیوه ای درست به اعتبارسنجی ایده خود بپردازید و از قابلیت عملیاتی شدن آن در بازار و جذب مشتری اطمینان حاصل کنید. این کتاب تنها بصورت اینترنتی به فروش می رسد. می توانید آن را از سایت زیر خریداری کنید: https://www.pingon.io/books/mom-test/fa
8ایده بکری دارم. آیا شما به من در جذب سرمایه گذار کمک می کنید؟
نقل قول معروفی از استیو جابز فقید هست که می گوید: «برای من، تا زمانی که ایده ها عملی نشده باشند، هیچ ارزشی ندارند.» برخلاف باور عموم، ایده ها به تنهایی جذاب نیستند. در واقع، چیزی که در دنیای کسب و کار جذاب است، تیمی توانمند است که بتواند ایده را تحقق ببخشد. در صورتی که تنها ایده دارید، وقت تان را برای جذب سرمایه گذار هدر ندهید. سرمایه گذارها به سرمایه گذاری بر روی چیزی که هنوز وجود خارجی ندارد، هیچ رغبتی ندارند. در عوض، به فکر تشکیل تیم باشید، تیمی که توانایی لازم برای تولید محصول اولیه، MVP، را داشته باشد.
9ایده ی فوق العاده ای دارم، اما برای اجرایی کردن آن نه توانایی پرداخت حقوق به افراد متخصص را دارم و نه تمایلی به دادن سهام به آنها. با توجه به بی رغبتی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری روی ایده ها، چه پیشنهادی برای من دارید؟
ممکن است ایده ای که مدنظر شماست فوق العاده باشد، اما فراموش نکنید که طبق مطالعات مهمترین عامل موفقیت یک استارتاپ ارائه ی به موقعِ محصول به بازار است، سپس تیم اجرایی اهمیت بالایی دارند و در مرحله بعد، ایده. به عبارت دیگر، احتمال موفقیت استارتاپی که برای رفع نیاز مشتری خود زمان را از دست نداده باشد، بیشتر است. با توجه به وضعیتی که شرح دادید، راه حلی که شما را سریعا به ساخت محصول و فروش آن در بازار برساند، در آینده نزدیک حاصل نخواهد شد. در انتها نباید از این نکته غافل شد که که در دنیای پرتحولات کنونی، هیچ تضمینی نیست که در حال حاضر فرد دیگری مشغول ساخت محصول برای همین ایده نباشد!