پیش به سوی بزرگترین هایپرمارکت آنلاین شهر مشهد!
۷ اسفند, ۱۳۹۷
جنسیت در محیط کسب و کار ICT
۱۱ اسفند, ۱۳۹۷

درباره کارخانه نوآوری چه می‌دانید؟


کارخانه نوآوری، بستری است که در آن، بسیاری از ابزارها و منابع مورد نیاز کارآفرینی شامل زیرساخت ها، مربیان و مشاوران، سرمایه گذاران ریسک پذیر، شتابدهنده ها، خدمات دهندگان به استارتاپها و کسب و کارها، استارتاپها و…، به نوعی بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی را در یک فضا گردهم می آورد که برای راه اندازی و توسعه کسب و کار مورد نیازند. هدف از راه اندازی کارخانه های کسب و کار، تجمیع منابع، تسهیل رشد کسب و کارها و افزایش شانس موفقیت آنهاست.

کارخانه نوآوری مجموعه ای غیرانتفاعی‌منطقه ای است برای کمک به فرهنگ پویایی و شکل گیری اجتماع نوآوری؛ مجموعه ای متشکل از کلیه ی فضاها، سازوکارها و ساختارهای لازم برای شکل گیری، رشد و توسعه ی استارتاپها و کسب و کارهای نوآورانه. این مجموعه ی بزرگ با در نظر گرفتن همه ی نیازهای لازم برای رشد یک واحد کسب و کاری کوچک، اقدام به جمع آوری زیرساختها در کنار هم نموده است.

هدف از احداث کارخانه نوآوری

ایده های نو و کسب و کارهای جدید، نیازمند فضای کار مناسب هستند. فضایی که ضمن فراهم آوردن محیط مساعد جهت فعالیت، شرایطی را برای در کنار هم قرار گرفتن صاحبان ایده و کسب و کار ایجاد کند. این امر در برقراری همکاری و استفاده از توانمندی های افراد در کنار یکدیگر بسیار مؤثر بوده و به نوعی مهارتهای موجود را به اشتراک می گذارد. کارخانه نوآوری ضمن در اختیار قرار دادن فضای اشتراک کاری، امکان تعامل و همفکری مجموعه کارآفرینی را فراهم آورده و پاسخگوی کلیه ی نیازهای حوزه کسب و کار اعم از مشاوره بازار، مربی گری، مشاوره محصول، ارزیابی، جذب سرمایه گذار، تبلیغات و…. خواهد بود.

چه افراد یا گروه هایی از کارخانه نوآوری نفع می برند؟

 • مراکز رشد
 • شتاب دهنده ها
 • پارکهای علم و فناوری
 • سرمایه گذاران فرشته
 • شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر
 • شرکتهای بزرگ فناوری
 • استارتاپها
 • فضاهای اشتراک کاری
 • ارائه دهندگان خدمات به کسب و کارها و استارتاپها

اولین کارخانه نوآوری شرق کشور نیز با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری مشهد و شتاب‌دهنده فردوسی و حمایت معاونت علمی‌فناوری ریاست جمهوری به زودی در محل کارخانه کوکاکولای مشهد آغاز به کار خواهد کرد.

علی بنائی
علی بنائی
مسئول روابط عمومی شتابدهنده کسب و کار فردوسی

2 دیدگاه

 1. علی گفت:

  سلام
  چطور میشه در این کارخانه نوآوری جایی بدست گرفت. مراحلش چیه؟ کجا باید ثبت نام کنیم؟ چه مدارکی چه چیزی نیاز داره؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  متشکر

 2. نودی گفت:

  بی نظیر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *