درباره ما

 

شتابدهنده دانش‌بنیان کسب‌وکار فردوسي، با هدف کمک به رشد و توسعه کسب‌وکارهاي نوپا و اکوسيستم کارآفريني شرق کشور، فعاليت خود را در زمينه شتابدهی از سال 1395 آغاز کرد. عمده فعالیت شتابدهنده در طی 4 سال اول تأسیس، تمرکز بر رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپا و جذب سرمایه برای استارتاپها بوده است. در کنار تسهیلگری رشد کسب‌وکارها، موضوع مهم دیگری که همواره به آن پرداخته شده، آموزش کسب‌وکار در رده‌های دانش‌آموزی و دانشجویی است.
اين شتابدهنده در سال‌هاي اخير، به طراحی مدل‌های توسعه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی، طراحی مدل‌های همکاری بین شرکتهای بزرگ و استارتاپها و شرکتهای دانش‌بنیان و فناور پرداخته است.
همچنین توانسته است 2 مجوز دانش بنیانی شامل 1) شتابدهی دانش بنیانی و 2) دانش بنیانی توسعه گری فضاهای نوآوری را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ کند.

 
 
 
 
کارگزار تبادل فناوری
با اخذ این مجوز، شتابدهنده فردوسی اقدام به دریافت تقاضای شرکتها و ثبت آن در سامانه تبادل فناوری می‌کند. این سامانه، فناور مناسب با تقاضای ثبت شده را معرفی می‌نماید.
کارگزاری آموزش پارک علم و فناوری خراسان
از جمله فعالیت‌های شتابدهنده کسب‌وکار فردوسی همکاری با پارک علم و فناوری خراسان در برگزاری دوره‌های آموزشی است.
مرکز توانمندسازی شتابدهنده کسب و کار فردوسی
شتابدهنده کسب و کار فردوسي از سوی معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از ابتداي خرداد ماه 1399 به عنوان « کارگزار توانمندسازي شرکتهاي دانش‌بنيان » در استان خراسان رضوی انتخاب شده است. شتابدهنده مأمور شده تا با حمايت اين معاونت، خدمات مشاوره و آموزش خود را به صورت رايگان به تمامي شرکتها، اعم از دانش‌بنيان و غيردانش بنيان، ارائه نمايد. در گزارش حاضر خلاصه‌اي از فعاليتها و عملکرد شتابدهنده کسب‌وکار فردوسي در بخش کارگزاري توانمندسازي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري ارائه شده است.
اهداف مرکز توانمندسازی
-معرفي حمايتها و خدمات معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري
-توسعه اکوسيستم کارآفريني
-کمک به توسعه و رشد کسب و کارهاي دانش بنيان و فناور
-ارائه برنامه‌هاي آموزشي متناسب با نيازهاي کسب و کارهاي دانش‌بنيان و فناور
-توسعه بازار و پر کردن گپ بين کسب و کارها و بازار
-ايجاد هم افزايي، مشارکت و يادگيري در اکوسيستم کارآفرينی
خدمات قابل ارائه در مرکز توانمندسازی
-مشاوره هاي رايگان به شرکتهاي فناور، دانش بنيان و غيردانش بنيان در سراسر کشور
-برگزاري کمپين هاي توانمندسازي شامل (جلسات مشاوره تخصصی و وبینار تخصصی کسب‌وکاری)
-برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ تخصصی کسب‌و‌کاری به صورت کشوری
خدمت مشاوره
شرکتهاي دانش‌بنيان براي طي مسير درست توسعه و رشد کسب و کار، نياز به بهره بردن از نظرات افراد متخصص و خبره در حوزه‌هاي مختلف کسب‌وکار دارند. آشنايي با قوانين کار و تجارت، بيمه، ملاحظات مالياتي، حسابداري، تبعات حقوقي قراردادهاي تجاري، اصول تيم‌سازي، مديريت فناوري، توسعه کسب‌وکار، بازاريابي، فروش و... از جمله نيازهاي اوليه شرکتهاي دانش‌بنيان در مسير تجاري‌سازي و توسعه فناوري است. در همين راستا، مشاوره در حوزه‌هاي مختلف تجاري‌سازي و کسب‌وکار در قالب پيشخوان مشاوره با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به شرکتهاي دانش‌بنيان ارائه مي‌گردد. به منظور ارائه بهترين خدمات در اين حوزه، شتابدهنده کسب‌وکار فردوسي تاکنون 70 نفر از بهترين متخصصين کشور را به عنوان مشاور جذب نموده است. خدمات مشاوره در 10 حوزه زير ارائه مي شود:
 
 
 
 
سامانه مشاوره
پس از برگزاری جلسات و کمپین‌های مشاوره متعدد در مناسبتهای مرتبط با کارآفرینی، شتابدهنده کسب‌وکار فردوسی اقدام به راه‌اندازی سامانه مشاوره نمود. با معرفی 14 مشاور متخصص در حوزه‌های کسب‌وکار، این سامانه فعالیت خود را در سال 1401 آغاز نموده و به افراد و شرکت‌های مختلف در سراسر کشور خدمات ارائه می‌نماید.
منابع انسانی
در عصر انقلاب صنعتی 4.0، داشتن مهارت‌های فنی کافی نیست، بلکه توسعه مهارت‌های روش‌شناختی و اجتماعی نیز برای اشتغال ضروری است. منابع انسانی واجد شرایط با قابلیت رقابت‌پذیری بالا و مهارت‌های اشتغال‌زایی برای مقابله با چالش‌های پیش روی شرکتها و صنایع از ملزومات مورد نیاز است. از طرفی کارجویان از مهارت‌های شغلی انقلاب صنعتی چهارم آگاهی کامل ندارند، بنابراین بین تقاضای بازار کار و دیدگاه کارجویان در مورد مهارت‌های اشتغال‌زایی آینده فاصله وجود دارد. یکی از راهکارهای سازمانهای در حال رشد و رهبر بازار، برگزاری دوره‌های کارآموزی هدفمند و تربیت نیروی انسانی است. شتابدهنده کسب‌وکار فردوسی با ورود به حوزه منابع انسانی، فعالیت‌های متعددی در زمینه جذب نیرو برای مجموعه‌های بزرگ، استانداردسازی فرآیند جذب، برگزاری مصاحبه‌های فنی و تخصصی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تعریف دوره‌های کارآموزی انجام داده است.
از جمله فعالیت های واحد منابع انسانی:
-انجام مصاحبه‌های ساختارمند در جذب نیروی انسانی
-برگزاری کارگاه‌های آموزشی
-دوره کارآموزی فصلی ویژه صنعت
-برگزاری دوره‌های کارورزی حرفه ای