رویداد متانو
21 دی, 1399
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شتابدهنده کسب‌وکار فردوسی و شتابدهنده سماتک
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شتابدهنده فردوسی و شتابدهنده سماتک
21 دی, 1399

گام مهم مشهد برای شکل گیری قطب نوآوری کشور

گام مهم مشهد برای شکل گیری قطب نوآوری کشور
رئیس جمهور از شهرداری بابت ساخت کارخانه نوآوری به جای برج سازی قدردانی کرد و سورنا ستاری نیز مشهد را پیشرو تر از تهران در حوزه نوآوری و فناوری دانست
کارخانه نوآوری مشهد پنج شنبه گذشته با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین حضور استاندار، شهردار مشهد و جمعی از مدیران شهری و استانی افتتاح شد. به گزارش «خراسان رضوی»، تبدیل کارخانه نوشابه سازی قدیم (کوکا) مشهد با حدود 10 هزار متر مربع در یکی از مکان های برخوردار شهر، به کارخانه نوآوری با هدف استفاده از ایده های نوآورانه انجام شد، این کارخانه که زمانی به عنوان یکی از مشکلات بافت شهری محسوب می‌شد حال با طراحی کارخانه نوآوری، تبدیل به مکانی برای  حضور استارت آپ ها و ایده های خلاق شده است. کارخانه نوآوری مشهد با حدود ۱۰ هزار متر مربع فضای زیربنای فیزیکی در اختیار استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و شرکت های فناور قرار می گیرد و دارای امکانات رفاهی، حمایتی و خدماتی همچون کلاس های آموزشی، سالن نمایش، کافی‌شاپ، سالن غذاخوری و … است. ساخت این پروژه در سال ۱۳۹۷ طی تفاهم نامه‌ای سه جانبه بین شهرداری مشهد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین با همکاری شتاب دهنده فردوسی کلید خورد.

اقدام ارزشمند مدیریت شهری در راه اندازی کارخانه نوآوری

رئیس جمهور که به صورت ویدئو کنفرانسی در این مراسم سخن می گفت، ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده توسط شهردار مشهد افزود: راه اندازی کارخانه نوآوری اقدامی ارزشمند است که در شهر مشهد اتفاق افتاده و بسیاری از استان های دیگر نیز در تلاش هستند که کارخانه های قدیمی، مراکز راه آهن و ساختمان های تاریخی خود را ضمن حفظ ساختمان قدیمی به کارخانه نوآوری تبدیل کنند. وی اظهار کرد: این نکته دارای اهمیت بالایی است که در هر استان و هر شهرستان یک کارخانه نوآوری داشته باشیم تا تمام استارت آپ ها بتوانند به این محل مراجعه و به عنوان محل کار برای اقدامات نوآورانه خود از آن استفاده کنند زیرا کارخانه نوآوری خانه استارت آپ هاست. روحانی با اشاره به بخشی از صحبت های شهردار مشهد مبنی بر ساخت کارخانه نوآوری به جای برج سازی خاطرنشان کرد: نکته بیان شده از سوی شهردار مشهد بسیار ارزشمند است و متشکر هستیم. رئیس جمهور گفت: کارخانه‌های نوآوری متکی بر فکر و ایده هستند و می‌توانند برای کشور خلق ثروت داشته باشند به همین دلیل از دانشمندان، دانشجویان ، دانش آموختگان و علاقه مندانی که در مسیر ایجاد اکوسیستم جدید در شهرها و استان ها تلاش می کنند و در این مراکز به فعالیت می پردازند نیز باید تشکر کرد. روحانی تصریح کرد: به دلیل این که شهرهای ما باید به سمت شهرهای هوشمند حرکت کند ایجاد این قبیل کارخانه های نوآوری مفید است. وی افزود: امروز قدرت اقتصادی دیگر در اختیار معادن، نفت، فولاد و… نیست، البته آن ها جایگاه خود را دارند، اما امروز فکر و ایده و فناوری به جای معدن نشسته است و بزرگ ترین شرکت‌های دنیا، نه شرکت‌های نفتی و معدنی، بلکه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نو هستند.

مشهد پیشروتر از تهران در حوزه نوآوری

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و پژوهشی رئیس جمهور نیز در اظهارات ویدئو کنفرانسی خود در این مراسم ضمن تشکر از شهردار مشهد برای احداث کارخانه نوآوری گفت: مشهد در خیلی از جنبه‌ها در حوزه نوآوری از تهران پیشروتر است، هم اکنون تهران چهل و سومین شهر نوآور دنیاست و در حوزه نوآوری برلین در رتبه چهل و چهارم قرار دارد، شهر مشهد نیز تبدیل به شهری نوآور شده و در بسیاری از موارد در زمینه هوشمند سازی شهری نسبت به تهران پیشتازتر است. وی افزود: شهرداری مشهد توانسته است کارخانه قدیمی را به کارخانه نوآوری و محلی برای فعالیت شتاب دهنده ها و استارت آپ ها تبدیل کند.

ساخت کارخانه نوآوری به جای برج سازی

در بخش دیگری از این مراسم، شهردار مشهد در ارتباطی تصویری با رئیس جمهور به ارائه توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده در مسیر بهره برداری از کارخانه نوآوری مشهد پرداخت وگفت: این کارخانه دارای فضایی حدود 7/3 هکتار با زیر بنای بیش از 10 هزار متر مربع است و امیدواریم بتوانیم در بهره‌برداری از آن نیز موفق عمل کنیم. محمدرضا کلایی افزود: از معاون علمی رئیس جمهور تقاضا کردیم یک فاز از این پروژه برای تولیدات فناوری مربوط به مدیریت شهری تبدیل شود تا در آینده تجربیات و دستاوردهایمان را در زمینه تولیدات فناورانه به دیگر شهرها و کلان شهرها ارائه دهیم. وی تصریح کرد: این محل که در گذشته کارخانه ای قدیمی، در یکی از نقاط برخوردار شهر و نزدیک به دانشگاه فردوسی مشهد بود، به کارخانه ای برای فعالیت های نوآورانه تبدیل شده که در این مسیر برای بازسازی آن حدود 100میلیارد تومان هزینه شده است. کلایی ضمن تشکر از همراهی معاون علمی رئیس جمهور و شورای شهر مشهد گفت: در این مسیر معاون علمی رئیس جمهور همراهی های مستمری را داشتند و همچنین باید از شورای اسلامی شهر مشهد تشکر ویژه داشت که برای ایجاد این کارخانه نوآوری توافق موثری انجام داده تا به جای ساخت برج در این فضا این کارخانه ایجاد شود.

ایجاد  5000 فقره اشتغال به صورت غیر مستقیم

شهردار مشهد همچنین در حاشیه افتتاح کارخانه نوآوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد:کارخانه های نوآوری سراسر دنیا از سال های قبل فعالیت خود را شروع کرده اند، شهرداری مشهد نیز با هدف خدمت بیشتر به اقدامات نوآورانه از سه سال قبل تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی ریاست جمهور منعقد کرد و تجهیز این فضا را در دستور کار قرار دادیم و امیدواریم با حضور شرکت های نوآور و استفاده متخصصان از این فضا خروجی‌هایی را در قالب محصولات تجاری داشته باشیم و باعث رونق تولید شویم. کلایی افزود: کارخانه نوآوری دو کارکرد دارد، نیمی از ظرفیت این کارخانه در زمینه محصولات نوآورانه در مدیریت شهری فعال و باعث اشتغال در جامعه و انتقال آن به سایر نقاط کشور و کلان شهرها می شود که این محصولات حتی در خارج از کشور خریدارانی را دارد و 50درصد ظرفیت دیگر مربوط به فعالیت شرکت های نوآورانه است که در مجموع حدود 5000 نفر به صورت غیر مستقیم وارد حوزه اشتغال می شوند.  شهردار مشهد گفت: با
راه اندازی این کارخانه، وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شده‌ایم و در سراسر دنیا بزرگ ترین شرکت ها که آورده های مالی بالایی دارند شرکت های نوآور هستند. ما نیز امیدواریم در تولید ناخالص اثرگذار باشیم.

تبدیل کارخانه نوآوری به لیگ برتر نوآوری شرق کشور

مصطفی مکارم مدیرعامل شتاب دهنده فردوسی به عنوان بهره بردار کارخانه نوآوری مشهد نیز در گفت و گو با «خراسان رضوی» افزود: قصد داریم کارخانه نوآوری را به لیگ برتر نوآوری شرق کشور تبدیل کنیم وضمن ارائه خدمت به افراد اعم از فضاهای برخوردار و غیر برخوردار شهر مشهد، کمک کنیم تا نوآوری هایی که در مشهد به وجود آمده در کشور و در حوزه بین المللی توزیع مناسب داشته باشد. وی تصریح کرد: در آینده نزدیک قصد داریم دانشگاه های بزرگ و کوچک، پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده های فعال و افراد موفق در زمینه نوآوری و واحدهای سرمایه گذاری را در کنار هم جمع کنیم تا با همکاری یکدیگر نقش اثر گذاری در توسعه نوآوری در مشهد ایفا کنیم و ازطرفی توانمندسازی شرکت های دانش بنیان و فناور و سرمایه گذاری روی افراد نوآور برای تامین نیروهای خبره شرکت های اثر گذار شهر مشهد و درنتیجه بالا بردن سطح اشتغال در حوزه نوآوری از اهداف مهم دیگر ماست. مکارم گفت: کارکرد اصلی
بهره بردار استفاده از ظرفیت نوآوران و شبکه نوآوری شهر و کشور برای حل نیازها و مسائل شهرداری، کارمندان شهرداری و در نهایت مسائل مدیریت شهری مشهد است و ما با شعار «ما گرد هم آمده ایم تا مشهد را تبدیل به شهری هوشمند وجای بهتری برای زندگی کنیم» بال فناوری شهرداری برای تامین نیازهای نوآورانه شهرمشهد خواهیم بود.
منبع: خراسان

مرضیه ایزدپناه
مرضیه ایزدپناه
مسئول فنی شتابدهنده فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *