سورنا ستاری در کارخانه نوآوری مشهد
فرهنگ، نوآوری را توسعه می‌دهد
16 بهمن, 1399
کمپین دو روزه تخصصی آنلاین عارضه یابی و توسعه کسب و کار
کمپین دو روزه تخصصی آنلاین «عارضه یابی و توسعه کسب و کار»
16 بهمن, 1399

تاکید بر بهره برداری سریع کارخانه نوآوری توسط بخش خصوصی

تاکید بر بهره برداری سریع کارخانه نوآوری توسط بخش خصوصی

شهردار مشهد: شتاب‌دهنده فردوسی به عنوان بهره بردار وارد عمل شده و شرکت‌های دانش بنیان بعد از غربالگری در کارخانه فعالیت می کنند

به گزارش خراسان رضوی، صبح روز گذشته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور بازدید و افتتاح چند پروژه فناورانه به مشهد سفر کرد. ستاری در این سفر در آیین رونمایی از اقدامات نوآورانه و خلاقانه شهرداری مشهد که با حضور استاندار، شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد در کارخانه نوآوری برگزار شد، گفت: کارخانه نوآوری مشهد الگویی برای کشور است. در مراسم افتتاحیه کارخانه نوآوری مشهد به رئیس جمهور اعلام کردم که شهرداری مشهد در بسیاری از موارد از پایتخت در زمینه نوآوری پیشتازتر است و این واقعیتی قابل تاکید است. وی اظهار کرد: فرایند شتاب دهی کاملا خصوصی است و دولت نمی‌تواند وارد شود بنابراین کارخانه نوآوری مشهد برای تمام شهرها الگو می‌شود و باید نشان دهیم این الگو یک الگوی موفق است. ستاری افزود: عملکرد شهرداری مشهد در زمینه راه اندازی کارخانه نوآوری بی نظیر است و حتی در تهران به این شکل عمل نمی شود که شهرداری پای سرمایه گذاری در زیرساخت ها بیاید، این با ارزش است و باید به همین دلیل قدر این شورای شهر و شهردار را دانست. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه بر لزوم راه اندازی هر چه سریع تر این کارخانه تاکید کرد و گفت: هر روز که  کارخانه نوآوری دیر راه اندازی شود و شرکت ها درآن فعالیت خود را دیر آغاز کنند، خیانتی بزرگ به جوانان به شمار می آید و به دلیل اهمیت این موضوع بنده تا زمان استقرار شرکت ها در این کارخانه، موضوع را دنبال می کنم و امیدوارم ظرف 10 روز آینده شاهد راه اندازی کارخانه نوآوری باشیم. ستاری تصریح کرد: مشهد ظرفیت تبدیل شدن به الگویی برای دیگر شهرهای کشور را دارد. معاون رئیس جمهور همچنین در حاشیه بازدید از کارخانه نوآوری مشهد و در پاسخ به سوال خراسان درباره وضعیت نوآوری در استان به نسبت دیگر استان های کشور گفت: مشکل بزرگ خراسان رضوی در زیر ساخت هاست و ایجاد مراکزی از قبیل کارخانه نوآوری کمک فراوانی به جبران این کمبودها می کند.محمدرضا کلایی شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: در صورتی که مانند گذشته همت جدی در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شود، شاهد اقدامات شگرفی خواهیم بود. بخش زیادی از تولید کنندگان در حوزه های شهری داریم که با تغییرات کوچکی می توانیم شاهد محصولات نوآورانه و فناورانه آن ها باشیم. وی همچنین در حاشیه بازدید از کارخانه نوآوری گفت: بعد از برگزاری مناقصه، شتابدهنده فردوسی به عنوان بهره بردار برگزیده و وارد عمل شد براین اساس تعداد زیادی شرکت دانش بنیان برای شروع به کار اعلام آمادگی کرده اند، این شرکت ها بعد از غربالگری فعالیت خود را در این کارخانه شروع می کنند.در این بازدید آیدا مهربان معاون برنامه ریزی شهرداری مشهد نیز به ارائه گزارشی از کارهای انجام شده برای رونمایی از 102 محصول نوآورانه پرداخت.

ورود مشهد به عرصه تولید متروی ملی در آینده نزدیک 

همچنین صبح روز گذشته آیین رونمایی از دستاوردهای ساخت داخل سیستم های ریلی درون شهری با حضور معاون رئیس جمهور در مشهد برگزار شد. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه این مراسم ضمن تقدیر از استاندار فعلی و سابق خراسان رضوی گفت: جهت گیری خراسان رضوی در زمینه فناوری و شرکت های دانش بنیان جای تقدیر دارد و اهتمام شهرداری مشهد نیز در این زمینه قابل تقدیر است، اتفاقات بزرگی در مشهد در حال رخ دادن است که از آن جمله می توان به دستاوردهای ساخت داخل سیستم های ریلی درون شهری و کارخانه نوآوری در مشهد اشاره کرد. کلایی شهردار مشهد نیز با اشاره به این که تولید و تامین قطعات مورد نیاز به صورت بومی حدود 400 میلیارد تومان صرفه جویی به همراه داشته است، از بومی سازی 800 قطعه به منظور استفاده در قطارشهری طی دو سال گذشته با استفاده از مهندسی معکوس خبرداد. مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد نیز در این مراسم  ضمن اشاره به صرفه جویی ارزی 103 میلیارد تومانی با بومی سازی و مهندسی معکوس در زمینه ساخت قطعات کلیدی و تجهیزات قطارشهری گفت: به تازگی تفاهم نامه ای با ستاد توسعه فناوری های حوزه حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور امضا شد که بر مبنای این تفاهم نامه، مشهد در تولید متروی ملی نیز همکاری هایی را خواهد داشت و به عنوان قطب تجهیزاتی در این صنعت شناخته خواهد شد.همچنین به گزارش ایرنا، با افتتاح خط تولید دستگاه ونتیلاتور جدید در شرکت احیا درمان پیشرفته در مشهد با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ایران به جمع پنج کشور تولیدکننده ونتیلاتور جدید بدون نیاز به کمپرسور پیوست. معاون رئیس جمهور در این برنامه گفت: دستگاه ونتیلاتور جدید، پیشرفته تر از دستگاه های قبلی تولیدی در کشور و دنیا و دارای ساختار و فناوری جدید است که برای بیماران دارای پیچیدگی بیماری استفاده می شود، این دستگاه  از نظر فناوری نیز نیاز به کمپرسور ندارد. شایان ذکر است، افتتاح ساختمان تیراژ پارک علم و فناوری، افتتاح مرکز شتاب دهی و نوآوری کالومین، بازدید از بومی سازی قطعات بخش سی تی اسکن، رونمایی از دستگاه ضدعفونی کننده سطوح و محیط بخارآب اکسیژنه پلاسمایی، افتتاح مجتمع کارگاهی شهید ستاری 1، افتتاح ساختمان فناوری های نوین، رونمایی از پمپ فشار قوی سامانه آب شیرین کن، افتتاح آزمایشگاه پمپ، افتتاح آزمایشگاه هوشمند سازی دیسپاچینگ، ویدئو کنفرانس آغاز به کار پردیس مشترک دانشگاه فردوسی و پارک علم و فناوری، رونمایی از توربین بادی 250 کیلو وات به صورت ویدئو کنفرانسی و افتتاح مرکز نوآوری جواهرات و گوهر سنگ ها از دیگر برنامه های روز گذشته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سفر به مشهد بود.
مرضیه ایزدپناه
مرضیه ایزدپناه
مسئول فنی شتابدهنده فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *