فرهنگ، نوآوری را توسعه می‌دهد

تیکی تاکا در زیست‌بوم نوآوری
سیاست های بهره برداری از کارخانه های نوآوری بررسی شد
14 بهمن, 1399
تاکید بر بهره برداری سریع کارخانه نوآوری توسط بخش خصوصی
تاکید بر بهره برداری سریع کارخانه نوآوری توسط بخش خصوصی
14 بهمن, 1399

فرهنگ، نوآوری را توسعه می‌دهد

سورنا ستاری در کارخانه نوآوری مشهد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آن چیزی که نوآوری را توسعه می‌دهد فرهنگ است. زمانی فکر می‌کردیم که باید تنها دودکش‌ها را به آسمان ببریم و کارخانه احداث کنیم، اما الان به این  نتیجه رسیده‌ایم که فرهنگ مهم است.

دکتر سورنا ستاری امروز، ۱۴ بهمن ماه در مراسم رونمایی از ۱۰۰ اقدام نوآورانه و خلاقانه شهرداری مشهد که در کارخانه نوآوری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در جلسه افتتاحیه کارخانه نوآوری مشهد به آقای رییس جمهوری هم این نکته را خاطر نشان کردم که شهرداری مشهد در حوزه نوآوری حتی جلوتر از تهران است. واقعیت همین است و دوباره تاکید می‌کنم. آن چیزی که نوآوری را توسعه می‌دهد فرهنگ است. در واقع فرهنگ می‌تواند باعث توسعه شود. زمانی فکر می‌کردیم که باید تنها دودکش‌ها را به آسمان ببریم و کارخانه احداث کنیم و زمانی نیز گمان کردیم، نرم‌افزار مهم است اما الان به این  نتیجه رسیده‌ایم که فرهنگ مهم است.

وی افزود: اگر فرهنگ درست شود، در پایین دست سیستم و کارخانه نیز درست می‌شود. اینکه چنین فرهنگی در شهرداری درحال پیاده سازی است و قشر تحصیل کرده مهم تلقی می‌شود اهمیت زیادی دارد. کشور بابت تحصیل جوانان بسیار هزینه داده است. از زمان کودکی تا دانشگاه هزینه شده است و اینجا هنر سیستم شهری است که از این سرمایه‌گذاری عظیمی که بر روی نیروی انسانی شده، بهره‌برداری کند.

بستر آموزش شهر است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: شهرها در آینده مکان‌های بسیار مهمی هستند زیرا بستر آموزش‌اند و در آینده این شیوه از تدریس مدرسه، دانشگاه و تحصیل را نخواهیم داشت و منسوخ خواهد شد. ما بحث آموزش تا لحظه مرگ را داریم و بستر این آموزش شهر است. در حال حاضر شما فرد ۷۰ ساله‌ای را می‌بینید که با موبایل کار می‌کند، چون این تکنولوژی را لازم دارد و این آموزش آنلاینی است که همیشه در شهر داده می‌شود و این حجم استارت‌آپ‌هایی که هر روز سرویس جدیدی را پیاده سازی می‌کنند نیاز به آموزش دارد.

ستاری تصریح کرد: این اقدام شهرداری مشهد بی‌نظیر است چون در تهران هم چنین نیست که شهرداری سرمایه‌گذاری کند. گرچه کارخانجات نوآوری از تهران شروع شد و شهرداری هم کمک کرد. اما در مشهد به گونه‌ای است که زیرساخت این کارخانه با شهرداری بوده و سرمایه گذاری کرد است که بسیار با ارزش است. باید قدر چنین شورای شهر وشهرداری را دانست.

وی تاکید کرد: هرروز که این کارخانه دیر افتتاح شود و تیم‌ها دیر مستقر شوند، خیانت بزرگی به جوانان مشهد خواهد شد و بسیار این امر مهم و جدی است. حتما هرروز این کار را پیگیری خواهم کرد تا ظرف ۱۰ روز آینده موجی ایجاد شود. ضمن اینکه مدیریت این مجموعه باید دست بخش خصوصی باشد. بخش خصوصی و شتاب‌دهنده‌ها هستند که می‌دانند از این جوانان چگونه می‌توانند استفاده کنند و اتفاقی رقم بخورد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار عنوان کرد: فرایند شتاب‌دهی کاملا خصوصی است و دولت نمی‌تواند واردش شود و در قدیم هم همینطور بوده است در تاریخ دانش، فناوری، تجارت و دیگر موارد هم همینطور بوده است و دولت باید با جوانان کارکند و شروع به انتخاب کند تا بعد از آن، کسب و کار در ‌آورد. بحث این است که این فرایند ریشه در فرهنگ ما دارد و شتاب‌دهنده‌های خصوصی ریشه در فرهنگ ما دارند و این شتاب‌دهنده خصوصی است که تشخیص می‌دهد روی کدام جوان سرمایه‌گذاری ‌کند.

ستاری عنوان کرد: کارخانه نوآوری مشهد، خودش برای دیگر شهرها الگو خواهد شد و در تمام شهرها قابل پیاده‌سازی است و من هم وقت خواهم گذاشت زیرا باید نشان دهم که این الگو موفق در اشتغال و بازسازی محیط‌های شهری است و قابلیت پیاده‌سازی دارد. این اتفاقات و بازسازی فضای شهری بسیار مهم است. امیدوارم بتوانیم در ۱۰ روز آینده بهره‌برداری عملی را از مجموعه داشته باشیم و ما هم به صورت کامل آمادگی این را داریم تا این امکان را فراهم کنیم تا به کسب‌وکارها وام داده شود و تیم‌ها شکل گیرند تا خروجی خوبی داشته باشیم.

وی افزود: امیدواریم این پیشرو بودن ادامه داشته باشد. جالب است بدانید که تهران در رنکینگ‌های جهانی شهرهای نوآور، بالاتر از برلین قرار گرفته و در مشهد نیز چنین پتانسیلی با وجود دانشگاه‌ها وجود دارد و این اتفاق عملی است.

در ادامه این مراسم محمدرضا کلایی، شهردار مشهد اظهار کرد: تنها بخشی از کارهایی که از روز اول معاون علمی ریاست جمهوری و معاون سابق برنامه‌ریزی شهرداری مشهد در نظر داشته‌اند و زمان زیادی برای آن گذاشته‌اند به نقطه‌ قابل توجهی رسیده است و بخشی از آن‌ کارها در مراحل پایانی است. اگر از این موارد حمایت‌های ویژه‌ای شود نتایج بهتری را خواهیم داشت. اما فکر می‌کنم ارزش این را دارد که به صورت جدی برای آن زمان گذاشته شود و در کوتاه مدت خروجی‌ داشته باشیم.

شهردار مشهد خاطر نشان کرد: با توجه به علاقه‌ای که استاندار بر تولیدات داخل دارد، تولیدکنندگان در حوزه شهری زیاد هستند که اگر تغییرات کوچکی در محصول در چارچوب‌های بازاری که دارند ایجاد کنند تولیداتشان به صورت جدی افزایش پیدا خواهد کرد و فکر می‌کنم این هم ارزشش را دارد که بر روی آن تمرکز شود.

مرضیه ایزدپناه
مرضیه ایزدپناه
مسئول فنی شتابدهنده فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *