آنچه يک استارتاپ بايد درباره تيم سازي بداند

 
ششمین دورهمی دیدآپ هم آموز شتابدهنده فردوسی
ششمین دورهمی «دیدآپ» ۹ بهمن ‌ماه برگزار می گردد.
۲۳ دی, ۱۳۹۶
دورهمی استارت آپ کارآفرین شتابدهنده جذب سرمایه گذار
گزارش ششمین دورهمی «دیدآپ»
۱۱ بهمن, ۱۳۹۶

آنچه يک استارتاپ بايد درباره تيم سازي بداند

اصول تیم سازی شتابدهنده تجربه مدیرشتابدهی

يکي از مهم­ترين عوامل موفقيت هر استارت آپ، تيمی قوي و با انگيزه است. هزاران ايده خوب با پتانسيل درآمدزايي بالا به نتيجه نخواهند رسيد، مگر به کمک افرادي که براي رشد و بارورشدن آن تلاش کنند. شروع يک استارت آپ به صورت يکنفره و يا با ترکيب تيمي نامناسب هزينه­ هاي زيادي را در پي خواهد داشت. حال اين سوال مطرح مي­­شود که «چه شاخص­هايي را در انتخاب هم­ تيمي خود لحاظ کنيم؟»

  • داشتن چشم ­انداز مشترک. هنگامي که اعضاي يک تيم چشم ­اندازهاي متفاوتي براي استارت آپ خود متصور مي ­شوند، اختلاف نظرات شديدي ميان آنها رخ خواهد داد و استارت­ آپ را از مسير خود منحرف خواهد ساخت. مدير تيم بايد بتواند افرادي را انتخاب کند که اهداف مشترک يا نزديک به هم داشته باشند. حتي بعد از انتخاب افراد مناسب، ارزش­ هايي که در استارت­ آپ خود به دنبال آن هستيد و چشم ­انداز استارت آپ را براي همه اعضا نهادينه کنيد و فراموش نکنيد که اين مهم، باعث حفظ انسجام تيم شما خواهد شد.
  • ترکيب تيمي مناسب. به اين فکر کنيد که استارت ­آپ شما به چه نيروهايي براي موفقيت و پيشرفت احتياج دارد. آنها را گرد هم آوريد. گاهي بعضي از استارت­ آپ ­ها به اشتباه تصور مي­ کنند که به ازاي هر نقش بايد يک نفر را در تيم خود داشته­ باشند، درصورتي که هر نفر مي­ تواند ايفاکننده چندين نقش در يک تيم باشد. به عنوان مثال يک فرد مي­تواند طراح سايت و مدير خوبي باشد و هم در بخش فني و هم در بخش مديريتي فعاليت کند.
  • تعداد اعضا. تیم های استارت­ آپي معمولا تعداد اعضاي بالایی ندارند. تعداد افراد زيادي را در تيم خود گردهم نياوريد، زيرا کنترل آنها دشوار مي­شود.
  • اختلاف نظر. آيا بهتر است اعضاي تيم شخصيت ­هاي متفاوتي داشته باشند يا تا حد ممکن شخصيت ­هايی نزديک به هم؟ مسلما وجود افرادی متفاوت در يک تيم با نقطه نظرات متفاوت بهتر است، زيرا مکمل يکديگر بوده و قادر خواهند بود استارت ­آپ خود را از چندین جنبه­ بررسي کنند. اين موقعيت را متصور شويد که تمام افراد تيم خوش ­بين هستند و کسي جنبه شکست استارت ­آپ را نديده و عوامل شکست را به خوبي بررسي نمي­ کند. وجود فردي منتقد در اين تيم، تعادل آن را حفظ کرده و تيم را به چالش خواهد کشيد.
  • هم­ تيمي شدن با دوستان. اگر با دوستان خود تيمی استارت­ آپي تشکيل مي­ دهيد، آگاه باشید که کار و روابط دوستانه از یکدیگر جدا هستند. بنابراین لازم است تعاملات کاری تان جدي باشد و رو دربايستي را کنار بگذاريد.
  • بحث مالي. بحث ­هاي مالي هميشه نقاط بحراني و حساس در يک استارت­ آپ بوده­ است. چه بسيار استارت­ آپ ­هايي با ايده­ هاي عالي و تیم هایی توانمند که به دليل عدم شفافيت در مسائلي همچون سهام و نحوه پرداخت حق ­الزحمه، از هم ­پاشيده و به کلي از عرصه استارت­ آپي محو شدند. از همان ابتدا سهام ميان خود، درصد مشارکت اعضا در فعاليت­ هاي استارت­ آپ و به طور کلي نحوه همکاري ميان خود را تعيين کنيد و سنگ­ هايتان را وا بکنيد!

 

کیمیا رمضانی
کیمیا رمضانی
مديربرنامه شتابدهي شتابدهنده کسب و کار فردوسي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *