اعضا تیم هایپر8118
پیش به سوی بزرگترین هایپرمارکت آنلاین شهر مشهد!
8 اسفند, 1397
آشنایی با حوزه‌های فعالیت و دستاوردهای شتابدهنده فردوسی
ایده های فناورانه؛ از شکل گیری تا ثمردهی
8 اسفند, 1397

کارخانه نوآوری چیست؟

کارخانه نوآوری چیست

 

کارخانه نوآوری، بستری است که در آن، بسیاری از ابزارها و منابع مورد نیاز کارآفرینی شامل زیرساخت ها، مربیان و مشاوران، سرمایه گذاران ریسک پذیر، شتابدهنده ها، خدمات دهندگان به استارتاپها و کسب و کارها، استارتاپها و…، به نوعی بازیگران اصلی اکوسیستم کارآفرینی را در یک فضا گردهم می آورد که برای راه اندازی و توسعه کسب و کار مورد نیازند. هدف از راه اندازی کارخانه های کسب و کار، تجمیع منابع، تسهیل رشد کسب و کارها و افزایش شانس موفقیت آنهاست.

کارخانه نوآوری مجموعه ای غیرانتفاعی‌منطقه ای است برای کمک به فرهنگ پویایی و شکل گیری اجتماع نوآوری؛ مجموعه ای متشکل از کلیه ی فضاها، سازوکارها و ساختارهای لازم برای شکل گیری، رشد و توسعه ی استارتاپها و کسب و کارهای نوآورانه. این مجموعه ی بزرگ با در نظر گرفتن همه ی نیازهای لازم برای رشد یک واحد کسب و کاری کوچک، اقدام به جمع آوری زیرساختها در کنار هم نموده است.

هدف از احداث 

ایده های نو و کسب و کارهای جدید، نیازمند فضای کار مناسب هستند. فضایی که ضمن فراهم آوردن محیط مساعد جهت فعالیت، شرایطی را برای در کنار هم قرار گرفتن صاحبان ایده و کسب و کار ایجاد کند. این امر در برقراری همکاری و استفاده از توانمندی های افراد در کنار یکدیگر بسیار مؤثر بوده و به نوعی مهارتهای موجود را به اشتراک می گذارد. کارخانه نوآوری ضمن در اختیار قرار دادن فضای اشتراک کاری، امکان تعامل و همفکری مجموعه کارآفرینی را فراهم آورده و پاسخگوی کلیه ی نیازهای حوزه کسب و کار اعم از مشاوره بازار، مربی گری، مشاوره محصول، ارزیابی، جذب سرمایه گذار، تبلیغات و…. خواهد بود.

چه افراد یا گروه هایی از کارخانه نوآوری نفع می برند؟

 • مراکز رشد
 • شتاب دهنده ها
 • پارکهای علم و فناوری
 • سرمایه گذاران فرشته
 • شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر
 • شرکتهای بزرگ فناوری
 • استارتاپها
 • فضاهای اشتراک کاری
 • ارائه دهندگان خدمات به کسب و کارها و استارتاپها

اولین کارخانه نوآوری شرق کشور نیز با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری مشهد و شتاب‌دهنده فردوسی و حمایت معاونت علمی‌فناوری ریاست جمهوری به زودی در محل کارخانه کوکاکولای مشهد آغاز به کار خواهد کرد.

علی بنائی
علی بنائی
مدیر ارتباطات سابق شتابدهنده کسب و کار فردوسی

3 دیدگاه

 1. حسین گفت:

  سلام
  من حدود 2 سالی هست که یک بازار اینترنتی را پایه ریزی وتقریبا اجرایی نموده ام ولی در حال حاضر در مورد پلن بازاریابی وفروش ونیز سرمایه گذاری در جهت برند سازی وجذب بازار(کسب درآمد ) نیازمند حمایت مالی وفنی می باشم آیا این کارخانه واقعا می تواند اقدام عملی وموثری جهت اجرایی نمودن طرح ما داشته باشد ؟
  متاسفانه طرح های کاربردی مشابه ما به دلیل عدم حمایت کافی در سطح استان ، قادر به رقابت با راهکارهای مشابه ارایه شده در تهران نیستند وپس از مدتی تلاش وصبوری تیم اجرایی وصرف هزینه های نسبتا زیاد از محل صرفه جویی درمخارج زندگی تیم اجرایی ، به سرنوشت ناگوار ونامشخص دچار می شن. اگه این کارخانه ویا موارد مشابه می توانند به ما در پیمودن مسیر سخت کسب وکارمون کمک کنند لطفا راهنمایی فرمایید.

 2. علی گفت:

  سلام
  چطور میشه در این کارخانه نوآوری جایی بدست گرفت. مراحلش چیه؟ کجا باید ثبت نام کنیم؟ چه مدارکی چه چیزی نیاز داره؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  متشکر

 3. نودی گفت:

  بی نظیر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *