سوالات متداول : #پذیرش

1در حال راه‌اندازی استارتاپی هستم. ممکن است که جلسه‌ای با شما داشته باشم؟

متاسفانه برای ما مقدور نیست که با تک‌تک استارتاپ‌هایی که متقاضی سرمایه‌گذاری ما هستند، ملاقات حضوری داشته باشیم. تنها فرآیندِ درخواست پذیرش است که به کمک آن، تصمیم می‌گیریم با کدام یک از استارتاپ‌ها جلسۀ حضوری داشته باشیم.

2پیش از این، افزایش سرمایه داده‌ایم. آیا باز هم می‌توانیم درخواست پذیرش دهیم؟
خیر.
3چرا درخواست ما را رد کردید؟

شتابدهنده فردوسی برای پذیرش استارتاپ‌ها در دوره کشف 4 ملاک دارد: 1. تیم اولیه داشته باشد (حداقل دو نفر)؛ 2. محصول اولیه داشته باشد (صرفاً ایده نباشد)؛ 3. بازار انتخابی آنها ظرفیت جذابی داشته باشد (ایده تکراری نباشد)؛ 4. هر کدام از اعضای تیم هفته‌ای20 ساعت در مکان شتابدهنده حاضر شوند و روی استارتاپ‌ خود کار کنند. در صورتی که هر یک از ملاک‌های بالا در استارتاپ‌ متقاضی رعایت نشده باشد، ناگزیر به رد درخواست پذیرش آنها خواهیم بود.

4چطور می‌توانیم برای استارتاپ‌مان جذب سرمایه کنیم؟

تجربه به ما نشان داده است که عموم استارتاپ‌های متقاضی سرمایه، نیاز مبرم به خدمات شتابدهنده دارند تا سرمایه‌گذاری. با این حال، فرم پذیرش ما را تکمیل کنید. در صورت داشتن شرایط لازم، شما را به واحد سرمایه‌گذاری خود معرفی می‌کنیم.

5آیا روی استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنید که روی ایده‌های یکسان کار می‌کنند؟

بله. اگر شما هم مثل ما روی استارتاپ‌های زیادی سرمایه‌گذاری کنید، ناگزیر در انتها بین آن‌ها هم‌پوشانی به وجود می‌آید. حتی اگر بنای شما بر این باشد که با استارتاپ‌ دیگری وارد رقابت نشوید، این هم‌پوشانی باز هم به وجود خواهد آمد، چرا که ایده‌های استارتاپ‌ها تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند. شیوۀ برخورد ما با این موضوع این است که وقتی دو استارتاپ‌ روی موضوع مرتبطی کار می‌کنند، اطلاعات یکی را به دیگری منتقل نمی‌کنیم. در عمل، تاکنون این مسئله به مشکل نینجامیده است، چرا که اکثر بازارهای بزرگ برای چندین راه‌حل که تفاوت جزئی دارند، جا دارند و احتمال اینکه دو استارتاپ‌ روی موضوع کاملاً یکسانی کار کنند نیز ناچیز است.

6چند ماهی است که مشغول کار کردن روی استارتاپ‌مان هستیم. آیا باز هم شتابدهنده فردوسی برای ما مناسب است؟

تاکنون چندین استارتاپ‌ مثل شما را شتابدهی کرده‌ایم. در واقع، چنین استارتاپ‌هایی را ویژه‌ دوست داریم. به احتمال زیاد، استارتاپ‌هایی که از طریق وی‌سی‌ها افزایش سرمایه نداده باشند را می‌توانیم کمک کنیم.

7ما به سرمایه‌گذاری پولی شما نیازی نداریم. آیا هنوز توجیه دارد که درخواست دهیم؟

خیلی از استارتاپ‌هایی که رویشان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، به این پول نیازی نداشته‌اند. در واقع، این پول فقط بخش کوچکی از فرآیند شتابدهی ماست که به استارتاپ‌ها کمک می‌کند به مجموعه‌هایی سرمایه‌پذیر تبدیل شوند.

8آیا استارتاپ‌های یک‌نفره می‌توانند درخواست پذیرش دهند؟

خیر. در شتابدهنده فردوسی استارتاپ‌های تک‌بنیان‌گذاره پذیرفته نمی‌شوند. به نظر ما،سر و کار داشتن با استارتاپ‌های یک‌نفره سخت است و احتمال موفقیتشان نیز پایین است.

9برای راه‌اندازی استارتاپ‌ ایدۀ فوق‌العاده‌ای دارم، اما مهارت فنی لازم را ندارم. با وجود این، باز هم روی من سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

خیر. مهم است که بنیان‌گذاران استارتاپ‌ مهارت‌های لازم برای ساخت محصول را داشته باشند، به‌جای اینکه برون‌سپاری کنند. برای عموم کسب‌وکارها این‌طور است که نیاز به هم‌بنیان‌گذاری فنی دارید.

10آیا نیاز است که قبل از ارسال درخواست پذیرش، شرکت خود را ثبت حقوقی کنیم؟
خیر.
11پیش از این، برای استارتاپ‌مان درخواست داده‌ایم و از طرف شتابدهنده فردوسی رد پذیرش شده‌ایم. آیا این امکان وجود دارد که دوباره درخواست خود را ثبت کنیم؟

در صورتی که خواسته‌های شتابدهنده فردوسی در بررسی پیشین را برآورده کرده‌اید، می‌توانید دوباره درخواست خود را ثبت کنید.

12نیازی به سرمایه‌گذاری شما نداریم، اما به توصیه‌هایتان چرا. آیا می‌توان بدون حضور در شتابدهنده فردوسی از توصیه‌های شما بهر‌ه‌مند شد؟

متاسفانه این امکان وجود ندارد. کمک به استارتاپ‌هایی که به شتابدهنده فردوسی راه یافته‌اند، تمام وقت ما را می‌گیرد.

13آیا پیمان‌نامۀعدم‌افشا را امضا می‌کنید؟ از کجا بدانم که ایدۀ مرا نمی‌دزدید؟

بد نیست مقالاتی را درباره ارزش ایده‌ها بخوانید تا به ارزش ایدۀ صِرف بیشتر پی ببرید. به نظر ما، ایدۀ صِرف ارزش چندانی ندارد و تیمی که بتواند ایده‌ای را به کسب‌وکاری مولد تبدیل نماید، حائز ارزش است. از همین رو، ایده‌ها را نه بررسی می‌کنیم، نه پذیرش. البته به محض این‌که استارتاپی را پذیرش کنیم، پیمان‌نامۀعدم‌افشایی بین شتابدهنده و اعضای تیم استارتاپ‌ منعقد می‌نماییم.

14تیم ما دو استارتاپ‌ دارد. آیا می‌توانیم هر دو را ثبت کنیم؟

بله، ولی ما چنین کاری را پیشنهاد نمی‌کنیم. بهتر است استارتاپ‌ مورد علاقه‌تان را انتخاب و همان را ثبت کنید.

15صرفاً روی استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنید که نرم‌افزار یا اپلیکیشن تولید می‌کنند؟

ما در تمامی زمینه‌ها استارتاپ‌ جذب می‌کنیم.

16اگر پیش از این، در برنامۀ شتابدهی شتابدهنده دیگری شرکت کرده باشیم، باز هم می‌توانیم در شتابدهنده فردوسی پذیرش شویم؟

بله. شرکت کردن استارتاپ‌ها در مراکز رشد یا شتابدهنده‌های دیگر، مانعی برای پذیرش شما نخواهد بود.

17آیا این امکان وجود دارد که بدون حضور فیزیکی در شتابدهنده فردوسی، در دوره‌های شما شرکت کنیم؟

در شتابدهنده فردوسی روال به این شکل است که هر کدام از بنیان‌گذاران استارتاپ‌های پذیرش‌شده بایستی 20 ساعت در هفته در مکان شتابدهنده حضور داشته باشند ولی این بند با توجه به شرایط کرونا تغییر کرده است و برای حفظ سلامتی شما جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شود و پذیرش از دیگر استان های کشور داشته ایم.

18آیا فردی در شتابدهنده فردوسی وجود دارد که ایدۀ استارتاپ‌ من را بررسی کند؟

متاسفانه برای ما مقدور نیست که با همه راجع به ایده‌هایشان صحبت کنیم. البته اگر درخواست پذیرش بدهید و برای شما جلسۀ مصاحبه تنظیم شود، با شما دربارۀ ایده‌تان صحبت خواهیم کرد.

19دورۀ کشف چند ماه طول می‌کشد؟
دو ماه.
20هزینۀ دورۀ کشف برای استارتاپ‌های راه‌یافته به آن چقدر است؟

صفر تومان! این دوره کاملاً رایگان است. در این فرصت دو ماهه، شتابدهنده به ارزیابی استارتاپ‌هایی می‌پردازد که به زعم خود، آینده‌دار هستند. در صورتی که عملکرد استارتاپ‌ مورد قبول تیم ارزیابی شتابدهنده باشد، مجوز ورود به دورۀ شتاب را خواهد یافت؛ جایی‌که شتابدهنده در ازای خدمات و سرمایه‌گذاری 35 میلیون تومانی در دورۀ شتاب، 15% از سهام استارتاپ‌ را دریافت خواهد کرد.

21دورۀ شتاب برای استارتاپ‌های راه‌یافته به آن چه هزینه‌ای دارد؟

شتابدهنده در ازای خدمات و سرمایه‌گذاری 35 میلیون تومانی در دورۀ شتاب، 15% از سهام استارتاپ‌ را دریافت خواهد کرد.

22سلام من ایده ای برای آموزش دارم که حدودا پنج ماه دارم روش کار میکنم و میخوام تبدیل به مرجع آنلاین آموزشی همون بخش بشه آیا همچین ایده هایی رو قبول میکنید؟

استارتاپ های حوزه آموزش پذیرش می گردند. اما اگر در حد ایده بوده و هیچ فعالیتی در خصوص اجرای طرح انجام نداده اید امکان پذیرش برای شتابدهنده وجود ندارد.

23سلام من قصد راه اندازی کسب و کار استارت آپی را دارم که با توجه به موقعیت مکان زندگی یکی از اصلی ترین عامل های موفقیتم در این کسب و کار می باشد ، هزینه ی زیادی برای راه اندازی لازم ندارم اما شتاب دهنده و تیم راهنمایی مثل شما اگر طرح من رو پذیرفت بعدا رابطه ی ما از چه قرار خواهد بود ؟منظورم برای کمک بعدا درصدی می گیرید ؟ عضوی هستید؟ زمانی که بیزینس به سود دهی رسید چی میشه؟

برای بررسی ایده لازم است فرم مربوط به پذیرش را در سایت تکمیل فرمایید. پس از بررسی در صورت موافقت دعوت به مصاحبه شده و در جلسه ی مصاحبه تمام این موارد توضیح داده خواهد شد.

سوالات متداول

در صورتی که سوال خود را نیافتید با ما در میان بگذارید
  • Hidden