بازدید دکتر سورنا ستاری از شتابدهنده فردوسی
بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از «شتابدهنده کسب و کار فردوسی»
24 دی, 1397
دورهمی ملاقات با موضوع راهکارهای پرداخت برای کسب و کارهای پلتفرمی
راهکارهای پرداخت برای کسب‌وکارهای پلتفرمی
24 دی, 1397

از صفر تا پیست

مسابقات آفلاین در ریس نت

اگر فکر می کنید با ٢٠ ساعت آموزش رانندگی و کسب گواهی نامه دیگر برای خود مایکل شوماخر شده اید، سخت در اشتباهید! رانندگی یک مهارت است که با دریافت آموزش های بیشتر و کسب تجربه از طریق قرارگیری در موقعیت های غیرمنتظره به دست می آید وگرنه یک کودک که پایش به گاز و ترمز هم برسد می تواند در خیابان حرکت کند! اما آیا شما و وسیله نقلیه تان آمادگی حضور در موقعیت های غیرمنتظره جاده ای را -مانند ترکیدگی لاستیک در حین رانندگی یا مواجه با کسانی که رانندگی دیوانه وار دارند- دارید؟ یا اصلا آماده هستید تا در پیست اتومبیل رانی به رقابت با دیگران بپردازید؟

رضا اردلان بنیان گذار استارت آپ 

ریس نت می خواهد به کمک سیستم شبیه ساز رایانه ای از شما یک راننده حرفه ای بسازد. حتی اگر می خواهید فرزندتان از کودکی با رانندگی آشنا شود اما نمی خواهید ریسک کنید و او را با ماشین واقعی به خطر بیندازید، میتوانید او را به دست رضا و مربیان استارت آپش بسپارید تا در محیطی امن با رانندگی آشنا شود.

شهر امن و آرام با رانندگان حرفه ای

استارت آپ ریس نت با هدف آموزش رانندگی درون شهر و آموزش رانندگی در پیست به کمک شبیه ساز راه اندازی شده است تا راننده های حرفه ای تری در داخل شهر داشته باشیم. راننده های حرفه ای تر نسبت به راننده های دیگر عکس العمل بهتری در وقایع غیرمنتظره حین رانندگی دارند و این در نهایت باعث می شود از نظر ترافیکی شهر امن تر و آرام ترین داشته باشیم. در واقع این استارت آپ به شما کمک می کند تا بدون دغدغه درباره سلامتی خودتان و ماشین عزیزتان، تمام موقعیت های غیرمنتظره در رانندگی را به کمک یک شبیه ساز در محیطی امن تجربه کنید و آماده تبدیل شدن به یک راننده حرفه ای شوید. این استارت آپ در ۴ سطح مختلف به کمک شبیه سازهای خود که مانند فرمان، صندلی و پدال های کنسول های بازی های رایانه ای هستند به شما کمک می کند تا در کنار مربیان آموزش رانندگی ببینید. سطح اول مخاطبان کودکان و نوجوانان کنجکاوی هستند که می خواهند ببینند در هنگام رانندگی چه اتفاقی می افتد. سطح دوم افرادی هستند که می خواهند آموزش رانندگی ببینند و گواهی نامه بگیرند. این افراد می توانند آموزش هایی را به صورت مجازی ببینند و با ادوات ماشین آشنا شوند تا اولین باری که قرار است پشت ماشین واقعی بنشینند، استرس و هیجان اولیه شان کنترل شده تر شود و بدانند که ابزارهای مختلف اتومبیل چه کاربردهایی دارند. سطح سوم برای کسانی است که گواهی نامه گرفته اند اما ترس از رانندگی دارند. متأسفانه ترس از رانندگی در برخی افراد به ویژه بانوان در جامعه وجود دارد و این افراد می توانند در استارت آپ ریس نت آموزش های مجازی تکمیلی مانند رانندگی تدافعی را یاد بگیرند تا در نهایت باعث شود رانندگی بهتری داشته باشند. اما سطح چهارم مخصوص رانندگان حرفه ای است که در پیست های اتومبیل رانی و موتورسواری حضور دارند. در ریس نت برای این افراد رشته های ریس، دراگ و دریفت به کمک شبیه سازها آموزش داده می شود. این دست از ورزشکارها با استفاده از این سیستم آموزشی به آمادگی ذهنی لازم برای رقابت با دیگر ورزشکاران دست پیدا می کنند و می تواند زمانی که در فضای واقعی به رقابت می پردازند تعامل بهتری داشته باشند و با تمرکز بهتری به رقابت بپردازند.

استارت آپی از جنس بازی

رضا اردلان خود محیط استارت آپش را این گونه تعریف می کند: سیستم ما از یک مانیتور، سیستم پلی سیت، فرمان، گاز، کلاچ، ترمز، دنده و یک سیستم شبیه ساز حرفه ای تشکیل شده است و کاربر در فضای ما از این ها استفاده می کند. درواقع فضای استارت آپ ما شبیه یک گیم نت است که دستگاه های حرفه ای شبیه ساز رانندگی در آن قرار دارد. جدیدا هم طرح «ریس موبیل» را راه اندازی کرده ایم که یک واحد سیار است و ٣ دستگاه شبیه ساز در آن قرار داه ایم و قرار است به صورت سیار در سطح مشهد این خدمات را به مردم ارائه دهد. از آنجایی که احساس کردیم شاید برای همه مردم مشکل باشد که به محل استارت آپ ما بیایند، این سیستم را راه اندازی کردیم که بتوانیم هر روز به یکی از محلات مشهد برویم و مردم را با این سیستم آشنا کنیم. همچنین تلاش کردیم که با آموزشگاه های رانندگی وارد تعامل شویم و این خدمات را به کاربران آن ها بدهیم و پس از آن اگر درخواست داشتند، سخت افزار این سیستم را به صورت کامل در اختیارشان قرار دهیم.

ایده ای بر گرفته از یک تراژدی

رضا اردلان که ۴٠ سال سن دارد اعتقاد دارد ایده راه اندازی استارت آپش در یک تراژدی که در زمان کودکی برای او رخ داده است، ریشه دارد. او برادرش را در سال ١٣۶٣ در یک حادثه رانندگی از دست می دهد و همین اتفاق باعث می شود که این فکر همیشه در ذهن او باشد که چگونه می توان آمار تلفات جاده ای را کاهش داد. ٢٣ سال بعد که رضا به دلیل علاقه به بازی های رایانه ای و رانندگی در حال تجربه یک بازی اتومبیل رانی به کمک یک شبیه ساز فرمان و پدال هلندی بوده است، متوجه می شود که این سیستم از یک بازی ساده فراتر است و به خوبی جزئیات یک سیستم رانندگی در آن رعایت شده است. همین امر موجب می شود تا رضا با همراهی همسرش تجهیزات سخت افزاری تکمیلی را تهیه و اولین نمونه آزمایشی شبیه ساز را در منزل نصب کند. پس از دریافت بازخوردهای مثبت در ارتباط با این دستگاه و البته قیمت بالای آن که موجب می شد تهیه کردن آن برای مردم به صرفه نباشد، رضا و همسرش تصمیم گرفتند تا باشگاه اتومبیل رانی مجازی را راه اندازی کنند تا مخاطبان با مراجعه به آن بتوانند از خدمات آن استفاده کنند. نرم افزار اولیه شبیه سازی که در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته متعلق به کشور هلند است، اما گروه ریس نت در حال بومی سازی آن هستند و تا کنون پیست های آزادی تهران و ثامن مشهد در داخل نرم افزار پیاده سازی شده است و تا چند ماه دیگر این نرم افزار کاملا فارسی خواهد شد.

حرفه ای ها به دنبال ما

استارت آپ ریس نت از سال ٨٧ با ٢ نفر نیرو و ۵ سیستم در فاز اول با حدود ١٠ میلیون تومان سرمایه اولیه در شهرستان قائن شروع به کار و از سال ٩٠ با حضور مستمر در مشهد و با قرار گرفتن تحت حمایت شتاب دهنده فردوسی، ٢٠ شعبه دیگر در سراسر کشور راه اندازی کرد. هم اکنون نیز این استارت آپ ٣ نیرو و ٧ مربی در اختیار دارد. اردلان بیشترین مخاطب استارت آپش را بچه های پیست هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی می داند که استقبال خیلی خوبی داشته اند و تمرین هایشان را برای آمادگی در مسابقه ها در مجموعه ریس نت انجام می دهند. او می گوید: اکنون ٣٠٠ مشتری ویژه داریم که حداقل هفته ای ٢ ساعت از دستگاه استفاده می کنند. مسابقات لیگ و مسابقات آفلاین ماهانه هم برگزار می کنیم و علاقه مندان از آن ها استقبال خوبی کرده اند. با وجود آنکه ما هنوز تبلیغات زیادی هم انجام نداده ایم، اما مخاطبان خود را داریم.

از رقبا چه خبر؟

بنیان گذار استارت آپ ریس نت فعلا خود را در ایران بی رقیب می داند و می گوید: در ایران ٣ نوع شبیه ساز وجود دارد. بعضی شبیه سازها هستند که بیشتر وارد فضای بازی می شوند که اگر به شهربازی ها مراجعه کنید این دستگاه های شبیه ساز بازی را می بینید. نوع دوم شبیه سازها به طور تخصصی به سمت آموزش می روند، مانند شبیه سازهایی که دانشگاه خواجه نصیر به طور تخصصی در حوزه آموزش ایجاد کرده است؛ اما مدلی که ما در حال انجام آن هستیم تلفیقی از آموزش و تفریح است و در این زمینه هنوز رقیب دیگری در کشور نداریم. او در ارتباط با رقبای خارجی نیز می گوید: سالی که ما این کار را شروع کردیم، استارت آپ مشابه خارجی وجود نداشت، اما الان مدارس خیلی حرفه ای شبیه سازی در کل دنیا هستند که در بسیاری از آن ها آموزش با شبیه ساز آغاز می شود و پس از آن افراد وارد پیست می شوند. یکی از شعارهای ما هم «از صفر تا پیست» است و قصد داریم این کار را در مشهد انجام دهیم.

دلسرد نشوید

رضا اردلان شروع کارهای نوآورانه را همیشه همراه با سختی و بزرگ ترین مشکل سر راه استارت آپشان را توجیه هدف و مأموریتشان می داند. البته آن ها با صرف زمان و تعاملی با هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی برای اولین بار در سطح کشور کمیته ریس نت را به عنوان یکی از کمیته های این هیئت در کنار کمیته های دیگری مانند آفرود، کارتینگ و غیره آوردند. او می گوید قبلا مخاطبی که قصد ورود حرفه ای به حوزه اتومبیل رانی را داشت باید از کارتینگ شروع می کرد، اما الان از ریس نت کار خود را شروع می کند و بعد به سراغ قدم های بعدی می رود. او همچنین در مورد کیفیت آموزش هایشان می گوید :مربیانی که ما در این سیستم داریم از اعضای هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی اند و دارای مجوز هستند و کاملا بر اساس قوانین فدراسیون بین المللی اتومبیل رانی (FIA) آموزش های خود را ارائه می دهند. در انتها از اردلان می خواهیم که پیامی برای افرادی که قصد راه اندازی استارت آپ دارند بگوید. چهره ای مصمم به خود می گیرد و می گوید: دلسرد نشوند، چون خیلی وقت ها هست که افراد به رگه هایی از معدن طلا می رسند ولی منصرف می شوند. اگر واقعا به ایده ای ایمان دارند، سعی کنند با پیگیری و مشورت با افراد با تجربه، کاری کنند که در نهایت ایده به محصول تبدیل شود. آن قدر هم در کشورمان زمینه های بکر و دست نخورده وجود دارد که در صورت ورود به آن ها می توانند موفق شوند.ما هم مثل او امیدواریم جوانانمان به سراغ ایده های بکر بروند و آن ایده را از صفر به یک برسانند. اگر هم می خواهید گفت وگوی ما با آقای اردلان را به صورت تصویری مشاهده کنید به کانال آپارات شهرآرا مراجعه یا بارکد پایین را اسکن کنید.

نویسنده : حامد سرادار
منبع: شهرآرا آنلاین

گفتگو با بنیان گذار استارت آپ ریس نتعلی بنائی
علی بنائی
مدیر ارتباطات سابق شتابدهنده کسب و کار فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *