پنج دسته از افرادی که برای ساخت یک اکوسیستم استارتاپی پایدار به آن‌ها نیازمندیم
پنج دسته از افرادی که برای ساخت یک اکوسیستم استارتاپی پایدار به آن‌ها نیازمندیم
4 مرداد, 1399
وبینار آشنایی با تدوین متن قرار داد ها و معاملات تجاری
وبینار «آشنایی با تدوین متن قرارداد‌ها و معاملات تجاری»
4 مرداد, 1399

دلایل عدم پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده فردوسی

دلایل عدم پذیرش استارتاپ ها در شتابدهنده فردوسی

استارتاپ هایی که قصد ورود به شتابدهنده فردوسی را دارند، در طی مراحل پذیرش مورد ارزیابی قرار می گیرند. دلایل مختلفی برای رد درخواست و عدم پذیرش آنها وجود دارد. برخی از این دلایل بیشترین تکرار را در سالیان گذشته داشته اند که به شرح مختصری از آنها می پردازیم:

نداشتن تیم

مهم ترین عامل رد یک استارتاپ نداشتن تیم است. برای انجام بهینه ی کارها و مخصوصا شکل گیری یک کسب و کار، می بایست نقشهای مختلف به افرادی که ویژگی های متناسب با این نقشها را دارند، واگذار گردد. در کسب و کارهای نوپا با فعالیتهای متفاوتی مواجهیم و بدیهی است یک نفر به تنهایی قادر به قبول همه ی وظایف و مسئولیت ها نیست. بعلاوه داشتن روحیه ی کار تیمی و توانایی برقراری تعامل با دیگران از شروط موفقیت در کسب و کارها محسوب می گردد. بنابراین قبل از تشکیل تیم، اقدام به ثبت درخواست پذیرش نکنید!

عدم ثبت کامل اطلاعات

اطلاعاتی که در فرم پذیرش خواسته شده، حداقل اطلاعاتی است که نیاز است مورد بررسی قرار گیرد. عدم همکاری استارتاپ ها در تکمیل فرم پذیرش یا نداشتن دقت کافی باعث دریافت ناقص و بعضا اشتباه اطلاعات می گردد و ممکن است رد درخواست را به همراه داشته باشد. لذا می بایست حداکثر دقت در تکمیل فرم مدنظر قرار گیرد و معرفی استارتاپ در همه ی حوزه ها انجام شود.

عدم حضور در مشهد

با توجه به اینکه شتابدهنده کسب و کار فردوسی در شهر مشهد فعالیت دارد، لازم است اعضای استارتاپ نیز ساکن مشهد باشند تا برای رفت و آمد و حضور در شتابدهنده با مشکل مواجه نشوند. فرآیند شتابدهی علاوه بر آموزش و مشاوره، نیازمند برقراری ارتباطی مؤثر بین تیم شتابدهی و استارتاپ هاست. بنابراین حضور استارتاپ ها و رصد فعالیت آنها در شتابدهنده امری اجتناب ناپذیر است.

نداشتن MVP

MVP محصولیست که با حداقل ویژگی های کافی و لازم برای عرضه و معرفی به مشتری آماده شده است. در صورتی که استارتاپ هنوز به این مرحله نرسیده باشد، در فرآیند شتابدهی پذیرفته نخواهد شد. در واقع این استارتاپ هنوز در مرحله ی ایده است و آمادگی ورود به شتابدهنده را ندارد.

حوزه کاری نا مرتبط

فعالیت شتابدهنده کسب و کار فردوسی در حوزه آی تی و فناوری های نرم است. به این معنی که فقط درخواست استارتاپ هایی که در این حوزه فعالیت دارند مورد بررسی قرار می گیرد. به علاوه محورهای پذیرش استارتاپ ها نیز، بازی و سرگرمی، تولید محتوا، آموزش، خدمات شهری و گردشگری است. بنابراین در صورتی که حوزه ی کاری استارتاپ در موارد فوق نگنجد، امکان پذیرش از طرف شتابدهنده وجود نخواهد داشت.

معصومه اسفندیاری
معصومه اسفندیاری
کارشناس شتابدهی شتابدهنده کسب و کار فردوسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *