سوالات متداول : #ایده

1آیا روی استارت‌آپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنید که روی ایده‌های یکسان کار می‌کنند؟

بله. اگر شما هم مثل ما روی استارت‌آپ‌های زیادی سرمایه‌گذاری کنید، ناگزیر در انتها بین آن‌ها هم‌پوشانی به وجود می‌آید. حتی اگر بنای شما بر این باشد که با استارت‌آپ دیگری وارد رقابت نشوید، این هم‌پوشانی باز هم به وجود خواهد آمد، چرا که ایده‌های استارت‌آپ‌ها تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند. شیوۀ برخورد ما با این موضوع این است که وقتی دو استارت‌آپ روی موضوع مرتبطی کار می‌کنند، اطلاعات یکی را به دیگری منتقل نمی‌کنیم. در عمل، تاکنون این مسئله به مشکل نینجامیده است، چرا که اکثر بازارهای بزرگ برای چندین راه‌حل که تفاوت جزئی دارند، جا دارند و احتمال اینکه دو استارت‌آپ روی موضوع کاملاً یکسانی کار کنند نیز ناچیز است.

26. برای راه‌اندازی استارت‌آپ ایدۀ فوق‌العاده‌ای دارم، اما مهارت فنی لازم را ندارم. با وجود این، باز هم روی من سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

خیر. مهم است که بنیان‌گذاران استارت‌آپ مهارت‌های لازم برای ساخت محصول را داشته باشند، به‌جای اینکه برون‌سپاری کنند. برای عموم کسب‌وکارها این‌طور است که نیاز به هم‌بنیان‌گذاری فنی دارید.

3آیا پیمان‌نامۀعدم‌افشا را امضا می‌کنید؟ از کجا بدانم که ایدۀ مرا نمی‌دزدید؟

بد نیست مقالاتی را درباره ارزش ایده‌ها بخوانید تا به ارزش ایدۀ صِرف بیشتر پی ببرید. به نظر ما، ایدۀ صِرف ارزش چندانی ندارد و تیمی که بتواند ایده‌ای را به کسب‌وکاری مولد تبدیل نماید، حائز ارزش است. از همین رو، ایده‌ها را نه بررسی می‌کنیم، نه پذیرش. البته به محض این‌که استارت‌آپی را پذیرش کنیم، پیمان‌نامۀعدم‌افشایی بین شتابدهنده و اعضای تیم استارت‌آپ منعقد می‌نماییم.

4آیا فردی در شتابدهنده فردوسی وجود دارد که ایدۀ استارت‌آپ من را بررسی کند؟

متاسفانه برای ما مقدور نیست که با همه راجع به ایده‌هایشان صحبت کنیم. البته اگر درخواست پذیرش بدهید و برای شما جلسۀ مصاحبه تنظیم شود، با شما دربارۀ ایده‌تان صحبت خواهیم کرد.

سوالات متداول

در صورتی که سوال خود را نیافتید با ما در میان بگذارید